Styrelsen

Linda Örvind, Ordförande

Bor i Lund, Skåne.
Född 1980.
Arbetar på Systembolaget där jag även är aktiv inom facket.
Har haft HS sedan 16-års ålder, fick diagnosen 2011.
E-postadress: linda.orvind@hsforeningensverige.se

 

Michael Ekelund, Kassör

Bor i Floby, Västra Götaland.
Född 1981. Har flickvän men inga barn.
Är produktionsplanerare inom plastindustrin.
Jag är fortfarande odiagnostiserad, fick första utbrottet 2001.
E-postadress: michael.ekelund@hsforeningensverige.se

 

Karin Blom, Sekreterare

Bor i Nyköping, Södermanland.
Född 1965.
Arbetar som lärare på mellanstadiet.
Fick problem med bölder 1990 men fick ingen diagnos förrän 2017.
E-postadress: karin.blom@hsforeningensverige.se

 

Peter Andersson, Medlemsansvarig och Vice Ordförande

Bor i Arlöv (mellan Malmö och Lund) i Skåne.
Född 1965.
Har arbetat som systemutvecklare med stora, grå datorsystem.
Är numera latmask.
Har inte HS, är stödmedlem och vill bidra i föreningens arbete.
E-postadress: peter.andersson@hsforeningensverige.se

 

Sara Winter, Webbansvarig

Bor i Lund, Skåne.
Född 1979. Har två tonårsdöttrar.
Är webbprogrammerare och jobbar som konsult hos olika företag.
Har haft HS sedan början av 2000-talet, men fick diagnosen 2016.
E-postadress: sara.winter@hsforeningensverige.se

 

Maria Scharff, Styrelseledamot och ansvarig för Facebook och Instagram

Bor i Helsingborg, Skåne, född och uppvuxen i Östergötland.
Född 1958. Har en dotter (28) i Milano, Italien.
Ämneslärare i engelska/franska, språkresekonsult.
Har haft HS sedan 70-talet. Otydliga/vaga HS diagnoser sedan 2010. Tydlig diagnos 2017, grav HS Hurley III.
E-postadress: maria.scharff@hsforeingensverige.se

 

Jessica Berg, Styrelseledamot och Vice Sekreterare

Bor i Stockholm med sambo. Har en dotter som flyttat hemifrån.
Född 1971 och arbetar med kvalitetsutveckling inom vård och omsorg.
Har haft HS sedan tonåren. Eskalerade i slutet av 90-talet och fick diagnos 2003.
E-postadress: jessica.berg@hsforeningensverige.se